סיור 1

סיור גיאולוגי מהשפלה אל ההר 

הסיור "מהשפלה אל ההר" בארגון בית ספר שדה כפר עציון יודרך על ידי פרופסור זהר גבירצמן וד"ר עודד בר ביום ראשון, 9.12.2018, נר אחרון של חנוכה. הסיור ברכבים פרטיים וללא תשלום. דרגת הקושי קלה. הליכה רבה לא נדרשת, אבל הקשבה כן.

להצטייד בנעלי הליכה וביגוד לפי התחזית.

המסלול:

היציאה מצומת האלה (ברחבה שתחת תחנת הדלק) בשעה 9:00. האתרים בהם נבקר הם עמק האלה, מחלף כביש 6 ליד קריית גת, חירבת צורה, מחסום הל"ה ומצפור האלף. סיום ברחבה שלמרגלות מיצפור האלף ביישוב נווה דניאל בערך בשעה 16:00.

רקע גיאולוגי: עד לפני שלושים וחמישה מיליון שנה כל שטח ישראל-לבנון-סוריה-ירדן-עיראק-וחלקים ממצרים וסעודיה היה מכוסה במימי אוקיאנוס הטתיס. אוקיאנוס קדום זה הפריד בין אפריקה לאירו-אסיה ויצר חיבור ימי רצוף בין האוקיאנוס האטלנטי והאוקיאנוס ההודי. מערך היבשות והימים היה מאוד שונה מזה המוכר היום. ואז החלו לפעול בפנים כדור הארץ תהליכים שהרימו את המזרח התיכון מעל פני הים, העלימו את אוקיאנוס הטתיס ובמקומו יצרו אוקיאנוס חדש (הים האדום) בין ערב לאפריקה. בישראל נוצרה שדרת הר מרכזית בין ים המלח לים התיכון ונקבע דגם נוף של הר, שפלה ומישור חוף. מהם התהליכים שמסוגלים לייצר הרים וליצור אוקיאנוסים? כיצד תהליכים שקבעו את הנוף באזורנו קשורים לפעילות הוולקנית החזקה במזרח אפריקה? על כך ננסה לענות בסיור. נתמקד בממצאי שדה המלמדים מתי וכיצד התרוממה שדרת ההר של ישראל ונשתמש במידע זה כמפתח להבנת התהליכים האזוריים הגדולים.