סיור מכתש רמון

סיור מכתש רמון בארגון בית ספר שדה הר הנגב ומשרד התיירות הר הנגב יודרך על ידי ד"ר ירון פינצי ואבשלום באב"ד ביום ראשון, 9.12.2018, נר אחרון של חנוכה. הסיור ברכבים פרטיים וללא תשלום. מיועד למיטיבי לכת. להצטייד בנעלי הליכה וביגוד לפי התחזית.

המסלול יתחיל במצפה רמון בתצפית על המכתש, ירידה למכתש, חצייה שלו ועליה לשן רמון, ומשם לאורך הקיר הדרומי של המכתש לביקור בקיר האמוניטים, וסיום בכביש 40.

המסלול:

מפגש במרפסת התצפית שבטיילת אלברט במצפה רמון בשעה 7:45

א.      הליכה לאורך הטיילת

ב.      8:30 ירידה מהמצוק לתוך מכתש רמון דרך מעלה ברוש

ג.       9:45 משושי בזלת

ד.      11:10 ארוחת צהריים בנחל רמון

ה.     13:00 שן רמון

ו.        16:00 קיר האמוניטים

ז.       16:30 סיום בכביש 40, איסוף והסעה חזרה למצפה רמון

רקע גאולוגי:

מכתש רמון הוא המכתש האירוזיבי הגדול ביותר בעולם, ואחד מחמשת המכתשים הארוזיבים בנגב. המכתש עצמו הינו תופעה גיאולוגית צעירה יחסית, אך הוא חושף בתוכו תצורות סלעים מהעתיקות החשופות בארץ- מתקופת היורא והטריאס. בסיור נדבר על הסברה הרווחת להיווצרות המכתשים ועל העדויות הגיאולוגיות שהובילו לביסוסה. נחצה את המכתש ונפגוש בסלעים העתיקים שבליבו, ונבקר בשן רמון- מחדר מגמטי אשר חדר לאזור בתקופת הקרטיקון התחתון, תקופה של פעילות מגמטית ענפה באזור. 

בשנים האחרונות מקודם תהליך של הכרזה על מכתש רמון וארץ המכתשים בכלל כגיאופארק- פארק גיאולוגי תיירותי השותף ברשת גיאופארקים עולמית. הגיאופארק משלב בתוכו תופעות טבע ייחודיות יחד עם קהילה מקומית אשר שומרת ומתפרנסת ממשאב זה ומקיימת פעילות חינוך, שימור והנגשת מדע ביישוב ובסביבתו. ההכרזה על ארץ המכתשים כגיאופארק תעזור לקדם תכניות חינוך ותיירות סביבתיים, פיתוח מסלולים גיאולוגים יעודיים, הנגשה של מידע לציבור ועוד.